Digitální koncentrační tábor

Poslouchejte na svých oblíbených platformách

více o podcastu

Délka: 59:05

Věděli jste, že je bezpečnější nedělat nic, než být neustále s hlavou skloněnou nad mobilem? Statisticky totiž hrozí 700 krát větší riziko úrazu při používání mobilních telefonů. “Žijeme v koncentračním táboře, který se jmenuje digitální technologie. Buď se z něj osvobodíme sami, nebo budeme čekat, až nás někdo, nebo něco osvobodí.”

Tato metafora vyvstala z našeho rozhovoru s uznávaným českým neurologem, pedagogem a spisovatelem MUDr. Martinem Janem Stránským. Ten mimo jiného zmiňuje, že děti nemají právo na nic jiného, než na lásku a péči nás dospělých a my jim musíme dovolit dělat chyby. Některé poznatky vyslovené v tomto rozhovoru mohou rezonovat s naším svědomím.

Možná právě proto si udělejte čas a poslechněte si něco o záludnostech počítačové závislosti, nebo, proč jako biologičtí tvorové díky sociálním sítím již nežijeme lidský život.

Pustit video verzi podcastu

zamyšlení

„Mozek je jako sval – pokud ho nepoužíváte k hlubokému přemýšlení a k vnímání skutečného světa, začne atrofovat. A s ním i naše lidství.“